PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öleceğini nasıl bildi? Lütfen bir açıklama getirirmisiniz?

ece757
20.06.2012, 11:57
Arkadaşlar 1 sene önce çok yakınım vefat etti. Ölmeden 10 gün önce bana öleceğini söyledi. Öldüğünde ilk aklıma gelen sey bu sözü oldu. İnsan nasıl öleceğini anlayabilir? Öbür dünyadan insanları mı görmüştür? Nasıl olmuştur bu bilmek istiyorum nolur bir açıklama getiriin..

AyŞaman
20.06.2012, 12:10
Hasta mıydı? Hasta ise tahmin etmiş olabilir... Hasta değilse "malum olmuş" derler. Bazı insanlara bu durum anlatılır. Öleceksin, başına bi iş gelecek v.s.gibi. İçine doğar, rüyasında görebilir, durugörü halinde bişeylere vakıf olur.. Duru işiti yoluyla bişeyler duyabilir... Çeşitli şekilleri vardır. Olağan bir durumdur bu. Ama herkes yaşayamaz..

şinçeyank
20.06.2012, 12:11
Bazı insanlar hisseder. Benimde kuzenim genç yaşta vefat etti. Ölen amcaları görünmüştü ona yanıma geldiler demişti. Elini tutmuşlar. 1 hafta sonra vefat etti. Birde bir yakınımız vardı oda ben öleceğim demişti hatta borçlu olduğu haklarına girdiği iki insan ona görünmüş ve ağlamaya başlamıştı ve ölmekten çok korktuğunu ama zamanının geldiğini farkettiğini söylemişti oda vefat etti. Allah hepsine rahmet eylesin. Azrail insanların canını almadan önce yoklar demişti anneannem. Görünür haber verirmiş yani sezgisel yollarla tabiki. Ben böyle biliyorum.

ece757
20.06.2012, 12:12
Hayır hasta değildi. Tam tersine çok sağlıklıydı. Ortada hiçbirşey yoktu. Normal birgündü tatile gidecekti. Durup dururken ben öleceğim dedi.

Peki malum olmasının hükmü nedir?Kimler yaşayabilir?

ece757
20.06.2012, 12:13
Bazı insanlar hisseder. Benimde kuzenim genç yaşta vefat etti. Ölen amcaları görünmüştü ona yanıma geldiler demişti. Elini tutmuşlar. 1 hafta sonra vefat etti. Birde bir yakınımız vardı oda ben öleceğim demişti hatta borçlu olduğu haklarına girdiği iki insan ona görünmüş ve ağlamaya başlamıştı ve ölmekten çok korktuğunu ama zamanının geldiğini farkettiğini söylemişti oda vefat etti. Allah hepsine rahmet eylesin. Azrail insanların canını almadan önce yoklar demişti anneannem. Görünür haber verirmiş yani sezgisel yollarla tabiki. Ben böyle biliyorum.

Bunu bende duymuştum,öbür dünyada ölen yakınları ona görünürmüş.. İyi insanlara olur sanırım böyle sezgiler.

AyŞaman
20.06.2012, 12:20
Kimler bu durumu yaşayabilir bilmiyorum o kadar bilgiye sahip değilim. Ama gönlü temiz olan insanlardır diye sadece tahminde bulunabiliyorum...

dildarı-suda
20.06.2012, 12:39
İnsan rüyada alabilir ölüm işaretlerini

arzuhal
20.06.2012, 13:11
Kimler bu durumu yaşayabilir bilmiyorum o kadar bilgiye sahip değilim. Ama gönlü temiz olan insanlardır diye sadece tahminde bulunabiliyorum...

Gönlü güzel arkadasim cok haklisin.benim babamda vefat etmeden bir kacgün önce teyzemleri ve dedemi görmüs,ve benim dogduktan bir saat sonra vefat eden bebegimi.ama o bebekten babamin haberi yoktu.annem anlatana kadar kimsenin haberi yoktu.ben türkiyedeydim,ailem almanyadaydi.Cok duygulandim simdi.:offtopic::offtopic:

sarmaşık
20.06.2012, 13:22
benim teyzem de hasta değildi 37 yaşında uyudu ve bir daha uyanamadı...ölmeden önce aldığı eşyaları iade etmiş ben bunların borcunu bitiremem alacaklı kalırsınız diye....sonra tüm tanıdıklarını çağırıp vedalaşmış...ölmeden önce de oğluna yalvarmış bugün yalnız kalmak istemiyorum gitme diye..ve öyle gitti...ölümünü şüpheli buldular otopsi yaptılar sonuç yok...ölüm nedeni belli değil...allah rahmet eylesin...ecel diyelim biz....

ori24
20.06.2012, 13:32
Belki ciddi bir anlamda söylememiştir? Arkadaşların dediği gibi bazı insanlar hissedebiliyor, ciddi söylemişsede hissetmiştir veya rüyasında birtakım şeyler görmüş olabilir.

striker
20.06.2012, 13:33
Ariflerin ölümüne üzülmeyin o gafillerin gözünden kaybolmak içindir. ( Süleyman Hilmi Tunahan )

ece757
20.06.2012, 13:36
hayır ciddi söyledi. annesine ben öleceğim sevdiğim yemekleri yap dedi..

tevhid61
20.06.2012, 13:45
hepimizin zaten birgün öleceği dünyada pekte rastlantı olmamış bu dediği : D

AyŞaman
20.06.2012, 13:49
Allah taksiratını affeylesin. Mekanı cennet olsun sizlerinde başınız saolsun...

MyrCat
20.06.2012, 16:00
allah cennet mekan eylesin, insanların yer yüzüdne belirli bir rızıkları vardır bunlar azalınca yada bitince kişi öleceğini anlayabilir, bu konuda bir çok eski alim görüş beyan etmiş, bazıları ölecek kişi yavaş yavaş dünyayla bağlantısını koparttığı için farkeder ve dünya gözüyle ölüm meleğini görür demişlerdir.

ne kadr doğrudur Allah bilir

Çınar
20.06.2012, 17:35
Hissetmiştir büyük ihtimalle. Ben başkalarının öleceğini hissederim bazen. Ya da rüyamda görürüm. Bu kişilerle gönül bağımın olmasına ya da çok iyi tanıdığım insanlar olmasına gerek yok. Olur olmadık insanların öleceğini hissediyorum. Kim bilir belki kendi ölümümü de hissederim?
Bir de ananemin söyledikleri canlandı şimdi beynimde. Ölümü yaklaşan birine Azrail, 40 gün önceden fiziki bir görünüme bürünerek görünürmüş. Tabi O'nun O olduğunu herkes anlayamayabilir...

SonsuzGüç
20.06.2012, 18:32
Rüyasında falan görmüştür.Pek çok neden olabilir.Ben bunun Kahinlikle vs. ilgisi olduğunu zannetmiyorum.

reidikonto
20.06.2012, 21:15
Bazı insanlar bunu bilebiliyor.. Benimde başımdan geçti.. Anneannem gece yarısı uyanmıştı ve titriyordu... Hastamısın diye sorduk hastaneye götürelim dedik hayır dedi.. Bu benim ölüm titremem ben ölücem dedi... Ve sabahı vefat etti... Allah mekanlarını cennet eylesin... Onu çok özLüyorum...

casanowa
20.06.2012, 22:10
kalp gözü açık olan insanlar ne zaman öleceklerini bilirler.

tahita
21.06.2012, 01:40
Allah ölmüşlerimize rahmet etsin. Biz kalanlara da hayırlı olarak nasib etsin. Bir arkadaşımız demiş kalbi temiz olanlar hissedermiş. Babaannem ölümü yakın olanlar onu farkedermiş demişti. Üzengi ve nal sesleri duyarlarmış. Rahmetli de duyduğunu söylemişti. Kimbilir doğrusunu, yaratandan başka.
Aziz Mahmut Hüdai hazretleri hir dua etmiş: " Yolumuzdan gidenler,bizi sevenler,ömründe bir kez kabrimizde Fatiha okuyanlar; Rızk darlığı çekmesinler, imanlarını kurtarmadan ölmesinler ve öleceklerini haber versinler." Bana nasib olmadı daha, Üsküdar'a uğramak. Dilerim siz arkadaşlardan nasib olanlar olur.

Osmanlı Torunu
21.06.2012, 01:47
ALLAH'ın sevgili kulu olabilir kalp gözü açık olabilir bir çok neden sayılabilir

yakut
21.06.2012, 17:35
Maide Suresi'nin bir yerinde "İçinizden birine ölüm emareleri geldiği zaman..." şeklinde bir ifade var, sonrasında da arkada kalacaklara nasıl miras bırakılacağını anlatıyor... Bu ifade, ölüm vaktinin bir şekilde insanlara ilham edildiğini düşündürüyor bana son zamanlarda.... Allah'ın rahmeti eksik olmasın yakınınız üstünden...

Salick
22.06.2012, 01:50
Rahmetli ananem bizim sehrin en iyi hafiziymis. 49 yasindayken butun akraba ve komsularla helallesmis ,ucuncu gunu de Allah in rahmetine kavusmus. Cenaze sonrasi annem annanemden kalan Kuran i acip okumaya baslamis, kapaktaki yaziyi gorunce nasil agladigini halen hatirladim. 3 ay oncesinde gunun tarihiyle beraber olecegi gunu de yazmis. Annem ve dayimda kac yasinda bu dunyadan ayrilacaklarini bildiler.Bende hamile olanlari ve bu dunyadan gocecek olanlari hissedebiliyorum. Ruyalarima da geliyor. Yogiler 9 ay oncesinden hissederler ve hangi pozisyonda oleceklerine karar verirlermis, ne derece dogru bilemiyorum. Nur olsunlar...

MerlinMustafa
22.06.2012, 22:14
Eğer bir kişi toprak kokusu alıyorsa ve çok uykusu geliyor sa o kişi ölebilir.Birde sevdiği kişiler ( ölü ) ona görünür ve rüyalar görür örneğin ölü biri alıyor gel gidicez diyor.Ve gidiyolar böyle sık rüyalar görürse de o kişi öle bilir.Örneğin dayım ölmeden bir hafta önce ölüleri görmeye başladı.Birde anneannemin komşusu toprak kokusu alıyor geceleri rüya olup olmadığını tam bilmiyordu üstüne toprak serpilmiş tanıdık ölüler görüyomuş.Ama bir kişinin ölüp ölmeyeceğini allahdan başka kimse bilemez.

dmkol
23.06.2012, 15:45
Arkadaşlar 1 sene önce çok yakınım vefat etti. Ölmeden 10 gün önce bana öleceğini söyledi. Öldüğünde ilk aklıma gelen sey bu sözü oldu. İnsan nasıl öleceğini anlayabilir? Öbür dünyadan insanları mı görmüştür? Nasıl olmuştur bu bilmek istiyorum nolur bir açıklama getiriin..

Bazen insnalara malum olur Azraili önceden görebilirler.

melaskk
28.06.2012, 01:06
Benim kardesim olmeden 1 ay once uzakta okuyan kizkardesime seni biraz daha fazla opmeliyim ablami nasilsa goruyorum(ben eve yakin ookudugumdan her hafta sonu evdeydim)demisti.ve 1 ay sonra oldu maalesef...Mekani cennet olsun sanirim hissediliyor..

ikra
03.07.2012, 11:10
Annem vefat etmeden iki ay önce söylemişti öleceğini. Ben çok sinirlenmiştim ama benden yapmamı istediği şeyler olduğunu, bu yüzden bilmem gerektiğni söyledi, aradan iki ay kadar geçti ben bir hafta boyunca evimizin duvarlarının yıkıldığını, üç tane geyik yavrusu ve bir de annelerinin denize düştüğünü, yavruları kurtardığımızı ama annenin boğulduğunu, evin önünde acı biberlerin içinde kardeşimle birlikte oturduğumuzu falan görmüştüm, o hafta çok dua ettim Allahım rüyalarımı hayra çıkar diye annemi kaybettik. Benim bu konularda pek bilgim yok ama 6.his falan herhalde, yada ölen kişinin içine doğuyor demekki. Mekanları cennet olsun, Rabbim bizlere vaad ettiği Firdevs cennetinde buluşmayı nasip etsin.

Vasilis1st
14.07.2012, 05:08

Canlılar kendini en huzurlu ve güvende hissettikleri zaman ölmeden önceki anlarıdır. Bu farklı hislerden ilerde olacakları tahmin etmesi olağandır.