PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aspirini Nasıl Kullanmalıyız?

faruki777
09.07.2010, 18:44
Aspirin, migrenden romatizmaya, diş ağrısından kan pıhtılaşmasına, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan, doktor tavsiyesine gerek görülmeden alınan, mide hastaları gibi birkaç şeyin dışında yan tesiri olmayan mucizevi bir ilaçtır.
Boyundan yukarısının doktoru, kireçleme ve romatizmanın en tesirli ilacı, damar tıkanıklığı ve kan pıhtılaşmasının miftahı, tansiyonun dengeleyicisidir.
Daha bir çok faydaları tesbit edilmiş (başka bir makalede bunlarda zikrediliyor) olan aspirinle alakalı, beklide en büyük yanlışımız kullanma usulüdür.
Direk olarak yutulan aspirin, mideyi yorar, asit düzenini bozar, bol su alınmazsa mide duvarına yapışıp yara oluşumuna yol açar, var olan yaraların kanamasına sebep olabilir, aç karına yutulursa sindirim sistemini bozabilir, kabızlığa sebep olabilir, kalın bağırsak iltihaplarını kanatabilir vs. vs..….
Peki, bu sorunlarla karılaşmamak için ne yapmamız ve aspirini nasıl kullanmamız gerekir?
Aspirin, hangi hastalık için kullanılacaksa, ona göre farklı şekillerde kullanılır.
Baş ağrısı ve ateş için;
a- Aspirin dört parçaya bölünür. Bu parçalar dil altı, ve azı dişlerle avurt arasına yerleştirilir. Böylece baştaki bütün sinirlerin toplandığı yerlere uygulanmış olur. Buda, çok kısa sürede netice alınmasını, midenin yorulmamasını, ve maksadına en uygun şekilde kullanılmış olmasını sağlar.
b- Aspirin bir çay bardağında eritilir. İçindeki beyaz parçacıklar dibe çöktükten sonra, ağza bir yudum alınır ve 10-15 saniye su ağızda dolaştırılarak tutulur. Daha sonra yudulup ikinci yudum alınır. Aynı şekilde su bitene kadar devam edilir.
c- Aspirin ezilip toz haline getirilir. Bu toz dil altı, diş etlerine sürülür. Oluşan tükrük hemen yutulmaz.
Diş ağrısı İçin;
a- Aspirin dişin üzerine bütün olarak konulur. Çiğnemeden, kendiliğinden erimesi beklenir. Eridikden sonra mümkün olduğu kadar ağızda tutmaya çalışılır ve peşinden hemen su içilmez.
b- Toz haline getirilen aspirin dişin üzerine ve etrafına serpilir.
Romatizma ve kireçlenmeler için;
a- Aspirin suda eritilip bu su küçük yudumlar halinde ağızda bekletilmeden alınır.
b- Midede bir rahatsızlık yoksa, önce bir bardak su içilir, sonra aspirin yutulur ve ardından bir bardak su daha içilir. Böylece aspirinin mide duvarına yapışması ve mideyi yorması engellenmiş olur.
Kalp – damar rahatsızlıkları için;
a- Aspirin dörde bölünüp dil altı ve dişler arasında eritilerek tüketilir.
b- Çiğnenir
c- Suda eritilerek içilir.
Not: Aspirin doktor tavsiyesine göre, ve gerekli durumlarda alınmalıdır. Neticede bir ilaçtır ve her ilaç gibi bununda yan etkileri vardır. Aşırı aspirin tüketimi, kanın fazla incelmesine, beyin kanamasına ve daha başka rahatsızlıklara yol açabilir.
Uzm. Dr. Ali Kamil Sunguroğlu

qrcn
09.07.2010, 20:51
asetilsalisilik Nar yedikten sonra alınırsa iç kanama geçirtir...!
kirazda da oldukça boldur bu gibi meyvelerden sonra yenilmesi pek uygun olmaz...

sebnef
09.07.2010, 20:56
peki mide sorunu olana yani bana kiraz aşırı derecede yanma ve agrı yapıyor bundan dolayımıdır arkadaşlar :offtopic:

NERRİS@
09.07.2010, 23:22
peki mide sorunu olana yani bana kiraz aşırı derecede yanma ve agrı yapıyor bundan dolayımıdır arkadaşlar :offtopic:
Bu tür mide rahatsızlıkların varsa her sabah aç karna bir tane Lansoprazol etken maddeli ilaçlardan kullanmanı tavsiye ederim..Kendileri mide koruyucu olarakta görev yaparlar..

qrcn
09.07.2010, 23:53

e yani doğal olarak misal Allah korusun sizin tansiyon hastası olduğunuzu varsayalım Aspirin ecoprin Vs.. kansulandırıcı ilaçları kullanamazsınız uzman hekim raporuna dayalı ASa (salisilikasit)(aspirin) gibi ilaçların midenize zarar verdiğini belgeleyen Klopitogrel içeren karum plavix türü yine 1 tl lik aspirinin işini yapan ama daha çok pahalı ilaçları kullanmanız gerekecek çünkü klopitogrel mideye zarar vermez

schutze07
10.07.2010, 01:57
Meğer ne kadar yanlışmış,her gün günde bir tane asprin alın diyen doktorlar bunları biliyorlar mı acaba?!!!

Tanrıcam
10.07.2010, 02:01
Ona bakarsanız çoğu doktor ağrı kesici olarak apronax veriyor.Ve bu ilacın ne kadar zararlı olduğunu bile bile veriyorlar.Bazıları vermekten yana değil ama satışı hala devam etmekte.Apronax'ın mideye çok büyük zararları var mide problemi çekenlerlütfen dikkat etsin.

schutze07
10.07.2010, 02:07
Bencede çok ağır bir ilaç o ben majezik kullanıyorum bunla ilgilide kötü diyorlar doğrumu acaba?

Tanrıcam
10.07.2010, 02:17
Bencede çok ağır bir ilaç o ben majezik kullanıyorum bunla ilgilide kötü diyorlar doğrumu acaba?

Ben apronax ile ilgili olanı doktorlarımdan duydum.Neden yasaklanmıyor dediğimde de bana "kullanan çok diyorlar ".Majezik daha iyi apronaxtan daha az zarar veriyor ama o da çok güçlü bir ilaç.Ben migrenim var ve ilaç olarak ne apronax kullanıyorum ne majezik.Benim ilacım çok etkili.Minoset yada minoset plus kullanın diğerlerini kullanıcağınıza.

schutze07
10.07.2010, 02:24
Teşekkür ederim ondanda kullanıyordum türkiyeden getirdiklerim bitti,majeziği yurtdışında bulabiliyorum ruslarda üretiyor ama minoset yok sanırım:)

sebnef
10.07.2010, 03:50
açıklamanız için tşkederim sayın grcn hekimle görüşmek en faydalısı vakat mide tamamen sinirdende kaynaklanıyor heycan ve sıkıntı agrı olumuşunu gösteriyor ve aspirinin çok faydalı oldugunu düşünmüyorum bazı durumlarda tabi

yağmur82
10.07.2010, 10:04
tansiyon hastası bir insan aspirin yada kan sulandırıcı bir ilaç kullanamazmı ya bu tarz bi ilaç kullanması şartsa ne yapacak

faruki777
10.07.2010, 10:26
tansiyon hastası bir insan aspirin yada kan sulandırıcı bir ilaç kullanamazmı ya bu tarz bi ilaç kullanması şartsa ne yapacak

arkadaşım size eniyisini doktorunuz söyleyecektir lutfen doktorunuza başvurun.iyi formlar.

qrcn
11.07.2010, 13:37

bir rahatsızlığı yoksa elbette kullanır...

Amethyst
11.07.2010, 14:00

Yüksek tansiyon ve kolesterol hastalarına çocuk aspirini öneriliyor doktorun tarafından , istisnalar vardır mutlaka . Hastaya yapılan tahlillerin sonucuna bakarak aspirini önerilir ya da yasaklanır .